Scootland.cz

Výměna pružinek a kontrastní pružiny

15. 7 2024
Výměna pružinek a kontrastní pružiny

V tomto článku si ukážeme, jak vyměnit svépomocí spojkové pružinky a kontrastní pružinu. Zde Vám poradíme, jak si při této úpravě počínat a dokonce, jak se bez profi nářadí provizorně obejít. Velmi ale doporučujeme jej zakoupit, vyhnete se mnoha obtížím a nesprávným postupem můžete také svůj skútr poškodit. Veškeré nářadí potřebné k tomuto úkonu najdete v naší nabídce. A nyní se již můžeme pustit do práce:

Spojku najdete v zadní části bloku motoru. Postup demontáže krytu najdete u výměny válečků

Pro povolení matky si potřebujete přidržet spojkový zvon. Zde jsou 3 možnosti:

  1. použijte spojkový klíč Buzettí.
  2. použijte přípravek pro přidržení spojkového zvonu Pulley holder. Ten se Vám bude hodit i při výměně pružinek.
  3. vyrobte si vlastní přípravek, do pásoviny vyvrtejte dvě díry s roztečí stejnou jako díry na spojkovém zvonu, našroubujte do nich šrouby a zajistěte spojkový zvon stejně jako klíčem Buzetti. Popřípadě můžete šrouby na železnou tyč navařit.

Zajištění klíčem Buzetti.

Zajištění přípravkem pro přidržení spojkového zvonu.

Po povolení matky stahněte z tisícihranu spojkový zvon.

Pro sundání soustavy spojky stlačte řemen na vnitřní průměr řemenice, tím získáme prostor pro stažení soustavy z hřídele.

Pozor na skřípnutí prstů při vyndávání řemene, přeci jen kontrastní pružina má dost velkou sílu.

Upevněte si soustavu spojky do svěráku za matici.

Nyní můžete staré pružinky dát pryč (např. šroubovákem, nebo kleštěmi). Tento způsob je náročnější a pokud máte již potřebné nářadí (buzzetti klíč či pulley holder, tento krok přeskočte a pokračujte dále povolením soustavy spojky.

Nové pružinky nainstalujete stejným způsobem, zahákněte je na jedné straně a natáhněte do zdířky.

Pokud nevyvinete dostatečnou sílu kleštěmi, použijte natahovák pružinek, nebo drát, kterým pružinku lépe natáhnete. Jestliže se Vám stále nedaří a potřebujete pro výměnu více místa, bude nutné rozmontovat celou soustavu spojky. Tento postup si zde nyní ukážeme:

Zde máme 4 způsoby jak tuto soustavu rozmontovat

  1. Použití připravku na povolováni spojky a klíče Buzetti zároveň
  2. Použití pouze klíče Buzetti
  3. Použití pouze přidržováku spojky
  4. Provizorní použití starého řemene s hasákem

Ideální povolení dle způsobu 1.

Pro povolení dle způsobu 2 si upněte spojku do svěráku. Použijte dřevěné destičky po stranách, abyste zabránili přilišné deformaci.

Povolení dle způsobu 3. Soustava spojky je uchycená do svěráku za matku.

Pro provizorní povolení použijte STARÝ řemen (!!!), buď ze skútru, nebo klínový řemen z auta. Dle obrázku stiskněte hasákem a povolte. Dávejte pozor na smýknutí ruky či řemene, aby Vás to nebolelo..

Při povolování dávejte velký pozor, celá soustava je pod tlakem pružiny, takže po povolení následuje uvolnění. Pokud tuto operaci děláte poprvé, raději si někoho přizvěte na pomoc, aby Vám celou soustavu přidržel a ona vám "nevystřelila".

Když už jste v tom, můžete vyměnit kontrastní pružinu, cesta je volná..Nyní už máme krásný přístup ke spojkovým pružinám. Na obrázku je spojka Malaguti, kde jsou pouze 2 spojkové pakny, na Vaší spojce budou pravděpodobně 3, takže budete potřebovat i 3 pružinky.

2 způsoby, jak lze nasadit novou pružinku

  1. kleštěmi
  2. drátem, natahovákem pružinek

Staré pružiny kleštěmi vyndejte a vsaďte nové. Pokud se nedaří vyvinout kleštěmi dostatečnou sílu, použijte drát. Postup je uveden níže.

Někdy je potřeba novým pružinám trochu pomoci do otvorů. Použije kleště a namáčkněte je do otvoru shora.

Drát si pevně chytněte do ruky a natáhněte pružinku. Ideální je, pokud vám někdo pomůže pružinku následně zamáčknout kleštěmi do otvoru. Tento postup se velmi zjednoduší použitím natahováku, pružinky pak jdou natáhnout velmi snadno.

Po natažení pružinky drát vytáhněte.

Nyní zbývá už jen celou soustavu znovu smontovat dohormady. Opět dejte pozor na tlak pružiny, při nasazovnání matky je dobré, aby vám někdo pružinu pod tlakem podržel.

Nezapomeňte se vybavit potřebným nářadím.

Výměna pružinek spojky je řešením pro základní tuning. Pokud chcete startovat z křižovatek po zadním kole, jednoznačně doporučujeme sportovní spojku, která má lehčí pakny a také nastavitelné předpětí pružin, takže si nastavíte přesně dle vašich představ.